Запознајте го главниот дизајнер на Zen Carpentry, Sanderhicks.com

Среда, септември 30, 2015

 

Запознајте ја главната дизајнерка на Zen Carpentry, Лизи Зевалос

Запознајте ја главната дизајнерка на Zen Carpentry, Лизи Зевалос.

Запознајте ја главната дизајнерка на столаријата Зен, Лизи Зевалос. Искусен архитектонски дизајнер, графички дизајнер и илустратор, Лизи има око за повторно замислување и преобликување на мали простори. Таа е особено заинтересирана за чисти артикулирани дизајни и дизајни со филозофија каде формата ја следи функцијата. Лизи има работено на голем број интересни архитектонски и графички дизајн проекти низ Њујорк; нејзината биографија вклучува графичка работа со Lowline - организација со цел да се изгради подземен зелен парк во Lower East Side и архитектонски дизајни за Capital Cooperative – фирма за развој на недвижнини фокусирана на занаетчиски станови направени од локални извори и одржливи материјали.

Со Zen Carpentry, Лизи неизмерно придонесе за нашето чувство за фино приспособени детали. Таа е особено добра во фокусирањето на начинот на живот и потребите на секој од нашите клиенти, главно Sanderhicks.com

Дизајн и рендерирање за едноставна кујнска платформа во Бруклин Хајтс

Таа ужива во способноста да решава проблем со особено незгоден простор додека на нашите клиенти им дава решенија за дизајн што помагаат во обликувањето на нивниот индивидуален животен стил. Во Зен, ние сме поттикнати да ги задоволиме домашните потреби на нашите клиенти додека користиме локални, одржливи и убави шуми. Лизи на секој проект му пристапува отворено и ужива да прима предлози од клиентите, како и да нуди нови.Кои се вашите омилени дизајнери?:

Дизајн за клиент кој сакаше многу простор за складирање и „медиумска соба“ долу

Го обожавам Луис Кан. Тој дизајнираше со грациозна едноставност и огромно внимание на светлината. Тој посвети големо внимание на начинот на кој луѓето ќе го населат просторот и дизајнираше згради за да создаде речиси духовни искуства за оние што живеат и минуваат низ нив. Користејќи едноставност, геометриски форми и искрени материјали, тој направи толку многу други трансформативни парчиња архитектура. Проверете еден од неговите највлијателни проекти овде: sanderhicks.com

 

Неодамна, го следам и дизајнерот од Бостон, Бен Уједа. Не само што има архитектонска фирма која може да се пофали со некои од најдобрите зелени архитектури со енергетски перформанси во Соединетите Држави, туку и ја посветува својата креативност на проектите за домот „Направи сами“, кои се паметни, елегантни и лукави на најсофистицираните начини. Тој е верен на своите градежни материјали и секогаш се одлучува да го користи квалитетот на неговите градежни материјали како украс сам по себе - без разлика дали е зрно пронајдено дрво, потпорни црни железни цевки или лиен бетон. Проверете некои од неговите работи овде: http://homemade-modern.com

Мансарда за контејнер и плакар на Zen Cedar – дизајнирана да одговара на канти од продавницата за контејнери
Горе: Дизајн за кревет во мансарда со многу простор за складирање во спалната соба - плакари, фиоки и кубиња кои се со големина за да одговараат на комплет канти од The ​​Container Store. Под креветот можете да најдете канцелариски простор со вграден биро, простор за огласна табла и повеќе кутии за складирање. Конечната верзија подолу, без биро: Ова е адаптација на оригинален дизајн на Mcleod Kredell Architects од Вермонт. Ова е паметен дизајн за мансарда со 3 спални соби (две горе и една долу) со многу паметно поставени единици за складирање. 
Структурно порамнување ануитет

Концептуален дизајн и рачно нацртана изведба на зелена зграда со мешана употреба за имот во Лонг Ајленд Сити, Квинс - направена за Capital Cooperative.

Лизи Зевалос дипломирала со голема пофалба на колеџот Мидлбери со диплома по уметност фокусирана на архитектонски дизајн и архитектонска историја. Таму, таа ја освои наградата Кристијан А. Џонсон за извонредност во архитектурата. Откако се пресели во Њујорк, таа пишуваше и уредуваше за списанието Architectural Record и работеше со The Lowline - организација која има за цел да изгради подземен парк во Долна Ист Сајд. Таа моментално е главен дизајнер во Zen Carpentry and Capital Cooperative.

Покрај дизајнот, Лизи е и визуелен и перформанс уметник. Нејзината работа е претставена во Outlet Gallery и Annex Gallery во Њујорк. Таа, исто така, има настапувано како професионална танчерка на места во Њујорк како што се Lincoln Centre Jazz, Alvin Ailey City Center, Manhattan Movement Arts Center и Dixon Place, како и низ САД и во Европа. Во комерцијалните танцови сфери, таа танцуваше на „Тудеј шоу“, во „B-boy Royale“ на Мекдоналдс и се појавува во филмови за танц и музички спотови.

Објавено од Лизи Зевалос во 7:05 часот 1 коментар:

Испратете го ова преку е-поштаBlogThis!Споделете на TwitterСподелете на FacebookСподелете на Pinterest

Недела, септември 20, 2015

 

Dumbo Triple Loft со двојни скали!

Работејќи со паметни планови од McLeod Kredell Architects, успешно ја претворивме големата спална соба во која беа сместени три тинејџерки/пред тинејџерски девојки во три посебни спални соби.

Вклучено беше големо двојно скалило, кое опслужуваше две посебни соби на горниот кат. Ефикасниот дизајн го користеше секој сантиметар, нудејќи многу простор за складирање. Дизајнот на McLeod е прилично генијален - ниту еден кубен инч не се потроши.